Конспект уроку 7 клас

Тема: Поняття про оксиди. Окислення. Горіння. Умови виникнення та припинення вогню.
Мета: розширити  уявлення про оксиди як продукти горіння, процес горіння, мимовільне окислення; пояснити умови виникнення та припинення горіння, заходи протипожежної  безпеки в побуті й на виробництві, екологічні проблеми забруднення повітря речивинами , що утворюються під час горіння; поглибити знання про склад складних речовин на прикладі оксидів.
Тип уроку: поглиблення знань.
Форми роботи: групова та індивідуальна , бесіда.
Обладнання: періодична система хімічних елементів, опорна схема кисень.
Хід уроку:
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Клас поділяється на групи, кожна група одержує завдання за вивченим матеріалом.
Група 1.
1.     Розкажіть про поширення Оксигену в природі.
2.     Допишіть рівняння реакції і розставте коефіцієнти:
а) HgO
б) Mg +        
Група 2.
1.     Розкажіть про будову молекули кисню, його фізичні властивості.
2.     Допишіть рівняння реакції і розставте коефіцієнти:
а)
б) S +
Група 3.
1.     Розкажіть про склад повітря.
2.     Допишіть рівняння реакції і розставте коефіцієнти:
а) P+
б)
Один представник групи усно відповідає на теоретичне запитання, другий записує рівняння реакції у вигляді стовпчика: реакції сполучення,реакції розкладу.
ІІІ.Підбиття підсумків роботи груп, оцінювання.
ІУ. Пояснення нового матеріалу.
Вчитель.  На дошці записані два стовпчики хімічних рівнянь. Один стовпчик характеризує способи одержання кисню ( учні визначають,  який саме), а другий – хімічні властивості кисню.
-         Як  називаються продукти горіння простих речовин у кисні?
-          Назвіть оксиди, записані на дошці.
-         А чи можуть горіти складні речовини? ( Так, наприклад, папір, тканина, природний газ).
Природний газ містить складну речовину метан С .Під час горіння утворюється два оксиди:
С 2         С  + 2 О
Висновок.  Кожен елемент , що входить до складу складної речовини утворює оксид.
-         В якому випадку горіння відбувається швидше: у чистому кисні чи на повітрі? (у чистому кисні)
-         На вашу думку, утворення оксидів під час горіння може змінити склад повітря?
Перевірити ваше припущення ми можемол прослухавши інформацію.
( Випереджуюче домашнє завдання: група учнів підготувала дану інформацію)
За рік людство спалює понад ; млрд.. тонн вугілля та нафти , викидаючи при цьому в атмосферу понад 20 млрд.тонн вуглекислого газу й пилу, що скорочує кількість кисню на 10  млрд.т.
Отже, в результаті діяльності людини усе більше змінюється кількісне співвідношення газів атмосфери. Наростаючими темпами збільшується концентрація  вуглекислого газу і зменшується вміст кисню.)
-         Як ви думаєте без доступу повітря можливе горіння?
(Нагадую учням про те, як правильно тушити сухе горюче)
Папір добре горить. А чому наші зошити не згорають відразу?
( необхідно їх спочатку нагріти). Для кожної речовини існує температура , за якою вона згорає, наприклад, для дерева ця температура становить близько 270 градусів С, для вуглецю – 350 С. Така температура називається температурою згорання.
-         Отже, які умови мають виконуватися для виникнення горіння?
( нагрівання речовини до температури згорання і навність кисню)
-         А як зупинити процес горіння?
( припинити доступ кисню. Остудити речовину до температури , нижчої за температуру загорання)
-         Які засоби гасіння пожеж ви знаєте?
(Вогнегасники, пісок, вода тощо)
Деякі речовини можуть повільно окислюватися під впливом повітря без температури загорання. Наприклад: залізо іржавіє, срібло чорніє. Такий процес називається мимовільним окисненням. На відміну від процесу окиснення горіння  - це процес, який проходить з виділення світла і тепла.
У. Закріплення.
Складіть рівняння горіння речовин і розставте коефіцієнти:
S + SО + НО
СиS +         … + …
УІ. Підсумок уроку.
Сьогодні ми дізналися, що реакцією горіння можна керувати . У кожної речини є температура загоряння. Наприклад, для натрію або фосфору вона дуже низька, ці речовини називаються легкозаймистими й повинні зберігатися у відповідних умовах передбачених привилами техніки безпеки.
УІІ. Домашнє завдання.

Всім учнім стр.154-158; учням з високим рівнем навчальних досягнень підготувати повідомлення на тему «Як я можу допомогти атмосфері підтримувати стабільність складу повітря»

Немає коментарів:

Дописати коментар